Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

Yeşil çay, kalp hastalığı, kanser ve diyabet riskini azaltmaktan ömrü uzatmaya veya beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye kadar birçok sağlık yararı sağlayan besinler ve antioksidanlar içerir. Bu besleyici içecek hakkında her şeyi öğrenmek için bu makaleyi okuyun.


Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay, siyah çay ve oolong çayı ( Camellia sinensis ) ile aynı bitkiden yapılan bir çay türüdür . Bununla birlikte, yeşil çay yapmak için kullanılan yapraklar ve tomurcuklar, bu diğer iki çay türünde kullanılanlarla aynı soldurma ve oksidasyon süreçlerine tabi tutulmazlar.

Yeşil çay, bitkilerde doğal olarak bulunan antioksidan mikro besinler olan polifenoller ve kateşinler içerir. Serbest radikal üretimini azaltarak birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilirler.

Serbest radikaller, vücudunuzda oluşan ve sayıları çok yükseldiğinde hücrelerinize zarar verebilecek oldukça reaktif parçacıklardır. Kateşinler gibi antioksidan içeriği yüksek yiyecekler yemek, serbest radikal hasarını sınırlamaya yardımcı olabilir.

Epigallocatechin gallate ( EGCG ), yeşil çayda bulunan ana polifenoldür ve insan sağlığına birçok potansiyel faydası vardır [ 1 ].

EGCG ağırlıklı olarak yeşil çayda bulunmasına rağmen, diğer gıdalarda da küçük miktarlarda bulunur, örneğin [ 4 ]:

 • Çay: yeşil, beyaz, oolong ve siyah çaylar
 • Meyveler: kızılcık, çilek, böğürtlen, kivi, kiraz, armut, şeftali, elma ve avokado
 • Kuruyemiş: cevizler, antep fıstığı ve fındık

Glutamat ve glutamine benzer bir amino asit olan L- theanine , yeşil çayda bol miktarda bulunan diğer bir bileşendir. Bilişsel işlevi iyileştirme ve kaygıyı azaltma potansiyeli açısından özel olarak araştırılmıştır [ 2 , 3 ]. href=”https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21303262″ target=”_blank”>

Yeşil çay aynı zamanda zengin bir mineral kaynağıdır [ 1 ].

Yeşil Çay Ne Kadar Etkili

Konu Etki Kanıt
Kalp Damar Sağlığı
3
Yüksek
İnflamasyon
5
Yüksek
Saç Dökülmesi
3
Düşük
Bilişsel İşlev
3
Orta
Cilt Sağlığı (Akne, Kırışıklık vs)
3
Orta
Diyabet
1
Yüksek
Antikanser
3
Orta
Kilo Vermek
3
Orta

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Siğiller
 • Yeşil çay özlü topikal bir merhem (Sinecatechins olarak da adlandırılan Polyphenon E), 2006 yılında genital ve anal siğillerin tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır. 2.200’den fazla kişi üzerinde yapılan 4 klinik çalışmada etkiliydi ve iyi tolere edildi [ 4 , 5 , 6 , 7 ].
Kalp Hastalığını Önlemek
 • Araştırmalar, yeşil çaydaki EGCG’nin, kalp hastalığı için tüm önemli risk faktörleri olan kan basıncını, kolesterolü ve kan damarlarında plak birikimini azaltarak kalp sağlığını destekleyebileceğini düşündürmektedir (7, 8).
 • 33 kişide yapılan 8 haftalık bir çalışmada, günde 250 mg EGCG içeren yeşil çay ekstresi almak, LDL (kötü) kolesterolde %4,5’lik önemli bir düşüşle sonuçlandı (9).
 • 56 kişide yapılan ayrı bir çalışma, 3 ay boyunca günlük 379 mg yeşil çay özü dozu alanlarda kan basıncı, kolesterol ve enflamatuar belirteçlerde önemli düşüşler buldu (10 ).
 • 9 çalışmanın ve yaklaşık 260.000 olduğu bir meta-analizde yeşil çay tüketimininin kalp hastalığı insidansında azalma ile ilişkili olduğu bulundu. Flavanolleri, başka bir meta-analizde koruyucu bileşikler olarak tanımlandı [ 8 , 9 ].
Artan Uzun Ömür
 • 350.000’den fazla Japon yaşlı insan üzerinde yapılan 2 çalışmada, günde 3 bardaktan fazla yeşil çay içmek, her iki cinsiyette de tüm nedenlere bağlı daha düşük ölüm oranları ile ilişkilendirilmiştir [ 16 , 17 ].
 • 14.000’den fazla Japon yaşlı insan üzerinde yapılan başka bir çalışmada, çalışmanın 6 yıllık takip süresi boyunca yeşil çay içmek %76 daha düşük ölüm oranı ile ilişkilendirilmiştir. Yeşil çay, tüm nedenlere bağlı ölümleri ve kalp hastalığını azaltmanın yanı sıra kolorektal kanser insidansını düşürme ile ilişkilendirilmiştir [ 18 ].
 • Yeşil çaydaki polifenoller, hücre tabanlı çalışmalarda telomerleri kısalmaktan korudu ve bu, onların uzun ömürlülüğü artırma potansiyeline işaret ediyor [ 19 ].
Diş Sağlığı
 • Yeşil çay özü ile ağız çalkalamaları, 225 kişi üzerinde yapılan klinik çalışmalarda plak oluşumunu, diş eti iltihabını ve çürüklere ve diş eti hastalığına ( Streptococcus mutans ve lactobacilli) neden olabilecek mikropların tükürük sayısını azaltmıştır [82 , 83 , 84 ] .
 • Yeşil çay özü ayrıca test tüplerinde çürüklere neden olan bakterileri ( S. mutans ve S. salivarius ) inhibe eder . Benzer şekilde epigallocatechin gallate, bir diş yapıştırıcısına dahil edildiğinde S. mutans’ın büyümesini azaltmıştır [ 85 , 86 ].
 • 22 gönüllü üzerinde yapılan 2 küçük denemede yeşil çay ile ağız çalkalamaları dentin aşınmasını azaltmıştır. 45 kişi üzerinde yapılan başka bir denemede yeşil çaylı sakız çiğneme mine lezyonlarını remineralize etti [ 87 , 88 , 89 ].
 • Cerrahi olmayan bir tedaviden sonra uygulanan yeşil çay jeli, 48 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada diş eti kanamasını ve iltihaplanmayı azaltmıştır. Benzer şekilde, yeşil çaylı bir gargara, 48 kişi üzerinde yapılan başka bir çalışmada diş çekildikten sonra ağrıyı azaltmıştır [ 90 , 91 ].
 • Oral yeşil çay tabletleri, 54 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada ağız kokusuna neden olan bileşikleri (uçucu kükürt içeren bileşikler) azaltmıştır [ 92 ].
 • Mevcut kanıtlar, yeşil çayın enfeksiyonları önleyerek, diş minesini koruyarak, iltihabı ve kötü nefesi azaltarak ağız sağlığını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Tedavi rejiminize bir eklenti olarak yararlı olup olmayacağını doktorunuzla görüşebilirsiniz. Daha da önemlisi, asla yeşil çayı doktorunuzun tavsiye ettiği veya reçete ettiği şeyin yerine almayın.
Bilişsel İşlev
 • Epigallocatechin gallate, kafein ve L-theanine, beyin fonksiyonlarını ve sağlığını iyileştirmek için çalışabilir.
 • Yeşil çayda bulunan kafein miktarı , beyindeki dopamin ve norepinefrini artırmanın yanı sıra hafızayı ve reaksiyon süresini iyileştirmeye yardımcı olmak için yeterlidir [ 93 ].
 • 12 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, yeşil çay ekstresi, işleyen bellek işlemede (dorsolateral prefrontal korteks) kilit bir bölgede beyin aktivitesini iyileştirmiştir. Yeşil çay, 8 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan başka bir çalışmada beyin aktivitesini, özellikle teta dalgalarını artırdı. Bu, uyanıklığı ve dikkati geliştirme potansiyelini gösterir. L-theanine, 35 sağlıklı insan üzerinde yapılan başka bir çalışmada, özellikle zihinsel uyanıklık ve uyarılma ile ilişkili alfa dalgalarını artırdı [ 94 , 95 , 96 ].
 • Hafif beyin hasarı olan 92 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada yeşil çay ekstresi ve L-theanine kombinasyonu hafızayı ve dikkati iyileştirdi [ 97 ].
 • Bilişsel işlev bozukluğu olan 27 yaşlı insan üzerinde yapılan başka bir çalışmada , yeşil çay içmek semptomları iyileştirmedi ancak oksidatif hasarı azaltarak muhtemelen ilerlemelerini azaltmaya yardımcı oldu [ 98 ].
 • Epigallocatechin gallate, Down sendromlu 100’den fazla kişi üzerinde yapılan 2 klinik çalışmada görsel tanıma belleğini, çalışma belleğini, engelleyici kontrolü ve uyarlanabilir davranışı iyileştirdi. Ayrıca bu durumdaki farelerde bilişsel işlevi iyileştirmiştir [ 99 , 100 ].
 • Özetlemek gerekirse, sınırlı kanıtlar, yeşil çayın hem sağlıklı insanlarda hem de bilişsel işlev bozukluğu olan kişilerde bilişsel işlevi iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Sizin durumunuzda yararlı olup olmayacağını doktorunuzla görüşebilirsiniz.
Diyabet
 • 7 çalışmanın ve 286.000’den fazla kişinin yer aldığı bir meta-analizde, yeşil çay içmek %18 daha düşük tip 2 diyabet insidansı ile ilişkilendirilmiştir [ 101 ].
 • Tip 2 diyabetli veya bu durumu geliştirme riski taşıyan kişilerde kan şekeri kontrolünü iyileştirme potansiyeli daha az açıktır. 2 meta-analizde açlık kan şekerini düşürmede etkiliyken (ve bunlardan birinde yüksek dozda açlık insülini ), üçüncüsü yeşil çayın risk altındaki kişilerde tip 2 diyabet belirteçlerini düşürmede etkisiz olduğunu buldu [ 102 , 103 , 104] . ].
 • Gözlenen farklılıklar, popülasyonların heterojenliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bir meta-analiz, yeşil çayın özellikle 55 yaşın altındaki veya Asya kökenli kişilerde açlık kan şekerini düşürmede etkili olduğunu bulmuştur [ 105 ].
 • Birlikte ele alındığında, kanıtlar, yeşil çayın kandaki açlık şekerini düşürme potansiyeli daha az net olduğundan, diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Doktorunuz sizin durumunuzda yardımcı olabileceğine karar verirse, bu amaçla alabilirsiniz. Doktorunuz tarafından reçete edilen antidiyabetik ilaç yerine asla yeşil çay almayın.
Kilo Kaybı
 • Yeşil çayın kilo verme üzerindeki etkileri birçok klinik çalışmada test edilmiştir. Birkaç çalışma yardımcı olduğunu bulsa da, sonuçlar mütevazı ve karışıktı [ 106 , 107 , 108 , 109 , 110 ].
 • 44 çalışmanın üç meta-analizi, yeşil çay ve kateşinlerinin hafif bir kilo kaybını desteklediğini buldu [ 111 , 112 , 113 ].
 • 8 çalışmanın bir meta-analizi, yağ yakımını ve enerji harcamasını teşvik ederek bunu yapabileceklerini buldu. Bununla birlikte, 21 çalışmanın diğer 2 meta-analizi, yeşil çay kateşinlerinin yalnızca kafeinle kombinasyon halinde yağ yakımını desteklediği sonucuna varmıştır [ 114 , 115 , 116 ].
 • 11 çalışmanın meta-analizinde yeşil çayın iştah hormonları leptin ve ghrelin üzerinde hiçbir etkisi yoktu [ 117 ].
 • Sonuçlar mütevazi olsa da, çoğu çalışma yeşil çayın (özellikle kafein içeriyorsa) kilo vermeye yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. Ancak daha fazla egzersiz yapmak ve diyetinizi iyileştirmek bu amaç için daha güvenli ve etkili olabilir. Kilo vermek için yeşil çay alıp alamayacağınızı doktorunuzla görüşün ve tavsiyelerine dikkatle uyun.
Cilt Yaşlanması ve UV Hasarı
 • 87 kişi üzerinde yapılan 5 klinik çalışmada, yeşil çay özlü kremlerin topikal uygulaması cilt elastikiyetini iyileştirmiş, kırışıklıkları azaltmış ve UV radyasyonunun zararlı etkilerinden (yaşlanma, yanıklar, bağışıklık sistemini baskılama) korumuştur. Ancak, 40 kadın üzerinde yapılan başka bir deneme, etkisiz buldu [ 118 , 119 , 120 , 121 , 122 ].
 • Oral yeşil çay polifenollerinin kullanıldığı denemelerin sonuçları karışıktır. Bu bileşikler, 150’den fazla kişi üzerinde yapılan 4 klinik çalışmada topikal preparatlara benzer etkilere sahipti ancak 150’den fazla kişi üzerinde yapılan 3 çalışmada etkisiz kaldı [ 123 , 124 , 125 , 126 , 127 , 128 , 129 ].
 • Karışık sonuçlar nedeniyle, oral ve topikal yeşil çayın cilt yaşlanması üzerindeki etkileri hakkında sonuç çıkarmak zordur. Bu potansiyel kullanıma biraz ışık tutmak için daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.
Akne
 • Aknesi olan 99 kişi üzerinde yapılan 2 klinik çalışmada, 4 hafta boyunca her gün kafeinsiz yeşil çay içmek burun, çene ve ağız çevresindeki inflamatuar lezyonları azaltmıştır [130 , 131 ] .
 • Hücre bazlı çalışmalar, epigallocatechin gallate’in derideki yağ salgısını bloke edebildiğini ve akneye ( Propionibacterium acnes ) neden olan bir mikrobu inhibe edebildiğini bulmuştur [ 131 ].
 • Sonuçlar ümit verici olsa da, yeşil çayın sivilceye iyi geldiğini kesin olarak iddia etmek için kanıtlar yetersiz. Daha büyük popülasyonlar üzerinde daha fazla klinik deney yapılması garanti edilir.
Enfeksiyonlar
 • Yaklaşık 400 kişi üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, topikal yeşil çay tüm vakalarda deri MRSA enfeksiyonlarını çözmüştür [ 132 ].
 • Yaşlılar için 200 sağlık çalışanı üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, yeşil çay kateşinleri (378 mg/gün) ve teanin (210 mg/gün) almak yaygın grip insidansını azaltmıştır. Bununla birlikte, 750’den fazla çocuk üzerinde yapılan başka bir çalışmada yeşil çay ile gargara yapmanın gripten korunmada etkisiz olduğu görülmüştür [ 133 , 134 ].
 • Yaklaşık 300 kişi üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, yeşil çayın üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da çok az etkisi olmuştur [ 134 , 135 ].
 • Test tüplerinde, yeşil çay ve bileşenleri birkaç enfeksiyöz bakteriyi inhibe etti [ 136 , 137 ].
 • Karışık sonuçlara sahip birkaç klinik çalışma ve bazı hücre bazlı çalışmalar, yeşil çayın enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olduğuna dair yeterli kanıt olarak kabul edilemez. Bu potansiyel faydayı desteklemek için daha büyük, daha sağlam klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
 Kemik Kaybı
 • Düşük kemik yoğunluğuna sahip 171 postmenopozal kadın üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, yeşil çay polifenolleri ve tai chi ile yapılan bir müdahale, kemik oluşumunu kötüleştirebilecek oksidatif hasarı azaltırken, kemik oluşumu biyobelirteçlerini ve kas gücünü iyileştirmiştir. Müdahale güvenliydi ve iyi tolere edildi [ 138 , 139 , 140 ].
 • Bununla birlikte, 12 ay boyunca yeşil çay ekstresi verilen yaklaşık 1000 postmenopozal kadın üzerinde yapılan başka bir çalışma, bunun kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmede etkisiz olduğunu bulmuştur [ 141 ].
 • Epigallocatechin gallate, hücre tabanlı çalışmalarda kemik gelişimini desteklemiştir [ 142 ].
 • Zıt sonuçlara sahip iki çalışma, bu potansiyel sağlık yararını desteklemek için açıkça yetersizdir. Biraz ışık tutmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
Karaciğer Sağlığı
 • Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan 17 kişi üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, yüksek kateşinli yeşil çay, karaciğerde yağ içeriğini, iltihaplanmayı ve oksidatif hasarı azaltmıştır [143 ] .
 • Benzer şekilde, yüksek kan kolesterolü olan 60 kişi üzerinde yapılan başka bir çalışmada hafif yağlı karaciğeri tersine çevirdi [ 144 ].
 • Bununla birlikte, 1000’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, 12 ay boyunca yüksek dozlar (1315 mg kateşin/gün) karaciğer için toksik olmuştur [ 145 ].
 • İki küçük klinik çalışma, yeşil çayın yağlı karaciğer hastalığını iyileştirdiğine dair yeterli kanıt olarak kabul edilemez. Ek olarak, yüksek kateşin dozları açıkça karaciğer hasarı ile ilişkilendirilmiştir.
Saç Dökülmesi
 • Yeşil çaydaki polifenoller, test tüplerinde ve 2 gönüllünün kafa derisinde insan saçı büyümesini uyardı. Daha fazla araştırma bu ön bulguyu tekrar etmelidir [ 146 ].
 • Fareler üzerinde yapılan araştırmalar EGCG’nin testosteron ve dihidrostestosteronun saç üzerindeki etkilerini engelleyebildiğini ve saç dökülmesini yavaşlattığını göstermiştir [ 163 ].
 • Fareler üzerinde yapılan başka bir çalışmada yeşil çay ile topikal tedavi farelerdeki saç dökülmesini azaltmıştır [ 164 ].

Kanseri Önlemek

Oksidatif hasar birkaç kanser türünü tetikleyebilir. Zengin bir antioksidan kaynağı olarak yeşil çay, onları önlemeye yardımcı olabilir [ 20 ].

Kolorektal kanser
 • Yaklaşık 70.000 Çinli kadın üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışmada, düzenli olarak yeşil çay tüketimi, kolorektal kanser insidansında azalma ile ilişkilendirilmiştir [ 21 ].
 • 4 farklı meta-analiz yeşil çay içmeyi daha düşük kolorektal kanser insidansı ile ilişkilendirdi. [22 , 23 , 24 , 25 ] .
 • 276 kişi üzerinde yapılan 2 klinik çalışmada, yeşil çay ekstresi takviyesi, kolorektal kanser tipi (metakron kolorektal adenom) insidansını azaltmıştır [ 26 , 27 ].
Meme kanseri
 • 4.000’den fazla Fransız kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, yeşil çay ve diğer antioksidan içeceklerin tüketilmesi, daha düşük meme kanseri insidansı ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, 1.500’den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırma, düzenli yeşil çay alımını meme kanseri ile ilişkilendirmeyi başaramadı [ 28 , 29 ].
 • Meme kanserli 12 kadın üzerinde yapılan küçük bir klinik çalışmada, epigallocatechin gallate içeren bir polifenolü kana ve tümörlere etkili bir şekilde verdi ve meme kanserinin bir biyobelirteçini (Ki-67) azalttı [ 30 ].
 • Meta-analizler, çalışmaların yüksek heterojenliği nedeniyle genellikle kanıtları yetersiz bulmalarına rağmen, yüksek miktarda yeşil çay içen kadınlarda meme kanseri insidansını azaltmaya yönelik hafif bir eğilim buldu. En son meta-analiz, yeşil çayın meme kanserinden, özellikle de nüksetmesinden korunmada etkili olduğunu bulmuştur [ 31 , 32 , 33 , 34 , 35 ].
Prostat kanseri
 • Yaklaşık 50.000 Japon erkek üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışmada, yeşil çay tüketimi ilerlemiş prostat kanseri sıklığında azalma ile ilişkilendirilmiştir [ 36 ].
 • İki meta-analiz, siyah çayın değil yeşil çayın , özellikle Asyalılarda ve günde 7 fincandan fazla tüketen kişilerde prostat kanserini önlemeye yardımcı olabileceği sonucuna vardı. Ancak, 21 çalışmanın başka bir meta-analizi hiçbir ilişki bulamamıştır [ 37 , 38 , 39 ].
 • Sıklıkla prostat kanserine (yüksek dereceli prostat intraepitelyal neoplazi) dönüşen bir durumu olan 60 erkek üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, yeşil çay kateşinleri ile günlük tedavi bu tür kanserin önlenmesine yardımcı olmuştur. Bununla birlikte, prostat kanseri riski taşıyan yaklaşık 100 erkek üzerinde yapılan benzer bir deneme, yeşil çayın önleyici bir önlem olarak etkisiz olduğunu buldu. Bununla birlikte, 13 çalışmanın bir meta-analizi, yeşil çayın biraz etkili olduğunu bulmuştur [ 40 , 41 , 42 ].
 • Bazı çalışmalarda bir prostat kanseri belirteci (PSA) düzeylerini düşürmelerine rağmen, yeşil çay polifenolleri, yüksek dereceli prostat intraepitelyal neoplazisi olmayan kişiler üzerinde yapılan çoğu çalışmada prostat kanserini önlemede çok az etkili oldu veya hiç etkili olmadı. Hatta bunlardan biri yeşil çay takviyelerini artmış insidansla ilişkilendirdi [ 43 , 44 , 45 , 46 , 47 , 48 ].
Karaciğer kanseri
 • Yeşil çay polifenolleri, bu durumu geliştirme riski yüksek olan 200’den fazla kişi üzerinde yapılan 2 klinik çalışmada karaciğer kanseri biyobelirteçlerini azalttı [ 49 , 50 ]
 • Üç meta-analiz, yeşil çay alımı ile birincil karaciğer kanseri insidansında azalma arasında bir ilişki bulmuştur [ 51 , 52 , 53 ].
Akciğer kanseri
 • 200’den fazla sigara içen kişi üzerinde yapılan 2 klinik çalışmada, yeşil çay içmek DNA’daki oksidatif hasarı azalttı ve muhtemelen akciğer kanseri riskini azalttı [ 54 , 55 ].
 • Üç meta-analiz, yeşil çayın akciğer kanserine karşı koruyabileceği sonucuna varmıştır [ 56 , 57 , 58 ].
 • Bununla birlikte, ilerlemiş akciğer kanseri olan 17 kişi üzerinde yapılan küçük bir deneme, yeşil çayın bir kemoterapötik ajan olarak etkisiz olduğunu bulmuştur [ 59 ].
Yumurtalık kanseri
 • Üç meta-analiz, yeşil çay tüketimini daha düşük yumurtalık kanseri insidansı ile ilişkilendirmiştir [ 60 , 61 , 62 ].
 • Bununla birlikte, ilerlemiş yumurtalık kanseri olan 46 kadın üzerinde yapılan bir klinik araştırma, epigallocatechin gallate’in bir kemoterapötik ajan olarak etkisiz olduğunu bulmuştur [ 63 ].
Ağız Kanseri
 • Ağız kanserine (oral lökoplaki) dönüşebilecek ağız lezyonları olan 59 kişi üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, yeşil çay içmek ve topikal olarak uygulamak lezyonların boyutunu ve bazı oral kanser ilerleme belirteçlerini azalttı [64 ] .
 • 14 makale ve 4.600’den fazla kişiden oluşan bir meta-analiz, siyah değil yeşil çay tüketimini ağız kanseri insidansında azalma ile ilişkilendirmiştir [ 65 ].
Lösemi
 • Lösemili 87 kişi üzerinde yapılan 3 pilot denemede, yeşil çay ekstresi lenfosit sayısını azaltmıştır [ 66 , 67 , 68 ].
Diğer Kanser Türleri

Yeşil çayın aşağıdaki kanser türleri üzerindeki potansiyel önleyici rolünü araştıran çalışmalar, sonuç çıkarmamıza izin vermeyen karışık sonuçlar üretti:

 • Mesane [ 69 , 70 ]
 • Endometriyal [ 71 , 72 , 73 ]
 • Mide [ 74 , 75 , 76 ]
 • yemek borusu [ 77 , 78 , 79 ]
 • Pankreas [ 80 , 81 ]

Özetlemek gerekirse, sınırlı kanıt, yeşil çayın kolorektal, meme, akciğer, yumurtalık ve prostat kanseri gibi bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak, bu bölümde ele alınan çalışmaların çoğu yalnızca çağrışımlarla ilgilidir, bu da bir neden-sonuç ilişkisinin kurulmadığı anlamına gelir . Diğer diyet, çevresel ve genetik faktörler kanser insidansını etkilemiş olabilir.

Doktorunuz tavsiye ederse, koruyucu önlem olarak yeşil çay alabilirsiniz. Daha da önemlisi, yeşil çay tüketiminin bir kanser türü insidansında azalma ile ilişkili olduğu gerçeği, hiçbir şekilde kanserle savaşmaya yardımcı olabileceği anlamına gelmez. Onaylanmış antikanser ilaçları değiştirmek için asla yeşil çay veya diğer takviyeleri kullanmayın .


Yeşil Çay’ın Potansiyel Zararları

Bu liste tüm olası yan etkileri kapsamamaktadır. 

 • Çok fazla yeşil çay içmek, kafein alımıyla ilişkili olumsuz etkilere neden olabilir. Bunlar kaygı, hızlanan kalp hızı ve uyku bozukluklarını içerir. Yeşil çayda bulunan L-theanine, baş dönmesine, baş ağrılarına ve sindirim sorunlarına neden olabilir [ 147 , 148 ].
 • Kafeinin kalp atış hızı üzerindeki etkileri nedeniyle, kalp rahatsızlığı çeken kişiler, hamile ve emziren kadınlar, ölçülü olarak yeşil çay içmelidir.
 • Kafeinin idrar söktürücü etkileri olduğundan, idrar söktürücü kullanan kişiler ölçülü olarak yeşil çay içmelidir.
 • Bazı çalışmalar, çay bitkilerinin yüksek seviyelerde alüminyum biriktirme kapasitesini ortaya koymuştur. Bu ağır metal vücutta birikebilir ve beyin ve böbrek hasarına neden olabilir. Alüminyuma maruz kalma olasılığınızı azaltmak için, yeşil çayı güvenilir kaynaklardan aldığınızdan emin olun [ 149 , 150 ].
 • Nadir olmakla birlikte, aşırı epigallocatechin gallate (400 mg/gün’ün üzerinde) karaciğer toksisitesine ve hatta karaciğer yetmezliğine neden olabilir [ 151 , 152 , 153 ].
 • Çay polifenolleri sıçanlarda demir emilimini azaltmıştır. Kansızlığı olan kişiler yeşil çay alımını azaltmak isteyebilir [ 154 ].
 • Epigallocatechin gallate, diyabetik farelerin pankreatik insülin salgılayan hücrelerinde bir antioksidan yerine bir pro-oksidan görevi gördü. Daha ileri klinik çalışmalar, tip 2 diyabetli kişilerde güvenliğini belirlemelidir [ 155 ].
 • Sıçanlarda, yeşil çay tüketimi testosteron düzeylerini %20 ve sperm sayısını %2 düşürerek, erkek fertilitesini azaltma potansiyeline işaret etmektedir [ 156 ].
 • Yüksek dozlarda, yeşil çay ekstresi sıçanlarda tiroid büyümesine (guatr) neden oldu ve tiroid fonksiyonunu değiştirdi. Bununla birlikte, yeşil çay içen kişilerin bu dozlara ulaşması pek olası değildir [ 157 ].

İlaç ve Takviye Etkileşimleri

Takviye/Bitki/Besin-ilaç etkileşimleri tehlikeli olabilir ve nadiren de olsa yaşamı tehdit edebilir. Takviye almadan önce daima doktorunuza danışın ve kullandığınız veya düşündüğünüz tüm ilaçlar ve takviyeler hakkında bilgi verin.

 • Balık yağı : yeşil çay kateşinleri ile kombinasyonu yağ ve glikoz metabolizmasınıartırabilir [ 158 ].
 • Ubiquinone : Bu takviye, sıçanlarda epigallocatechin gallate’in antioksidan etkilerini arttırdı [ 159 ].
 • Curcumin : epigallocatechin gallate ile kombinasyonu, kanser hücresi büyümesini azaltmıştır [ 160 ].
 • Kırmızı biber vanilloidleri : Acı biberlerde bulunan kırmızı biber vanilloidleri kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olur. Yeşil çay ile kombinasyonları sinerjistik etkilere sahipti [ 161 ].
 • E Vitamini : yeşil çay polifenolleri ile kombinasyonu egzersiz kapasitesini artırdı, glikoz seviyelerini düşürdü ve insanlarda vücut ağırlığını azalttı [ 162 ].

Dozaj

 • %15 yeşil çay özü içeren bir merhem, genital ve anal siğiller için onaylanmıştır [ 4 , 5 , 6 , 7 ].
 • Yeşil çay veya aktif bileşikleri içeren takviyeler başka herhangi bir kullanım için onaylanmamıştır, ancak araştırmalar günde 1-10 bardak içmenin faydasını göstermiştir. Yeşil çayın tamamlayıcı bir yaklaşım olarak size yardımcı olup olmayacağını ve sizin durumunuzda uygun dozun ne olması gerektiğini doktorunuzla görüşün.
 • Daha fazlası karaciğer sorunlarıyla ilişkilendirildiğinden, günde 400 mg epigallocatechin gallate’i aşmayın .

EGCG’nin Emilimini Artırma

Epigallocatechin gallate genellikle zayıf biyoyararlanıma sahiptir [ 163 ]. Onu aşağıdakiler ile kombinasyon halinde alarak bu polifenolün emilimini artırabilirsiniz :

 • Piperin
 • C vitamini
 • Balık Yağı
 • Yumuşak su
 • İntermitteng Fasting

Kalsiyum ve magnezyum emilimini azalttığı için , onu bu besinler açısından zengin takviyeler veya yiyeceklerle birleştirmekten kaçınmak isteyebilirsiniz.

Mustafa Aydın
Yanlız ve çaresiz olmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bu yüzden bu dünyada başka hiç bir insanın yanlız ve çaresiz hissetmesini istemiyorum.

Son Makaleler

Sigaranın Zararları (Bilimsel Kanıtları İle)

1920'li yıllardan itibaren bilim adamları ve doktorlar sigarayı çeşitli hastalıklar ile ilişkilendiriyorlar. Araştırmacılar, sigara içmenin kanser , kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kalp hastalığı , IQ'da düşüş , erken yaşlanma ( saç dökülmesi de dahil...

Neden Daha Fazla Doktor Yetiştirmemize Rağmen Daha Çok Hasta Oluyoruz !

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle sağlığın nasıl üretilebileceğinden bahsetmem gerekiyor. Öncelikle konu sağlık veya başka bir şey olsun, iktisadi olarak eğer bir şey...

Neden Hergün 42 Farklı Takviye Kullanıyorum !

Deli değilim ! Mantıklı bir açıklamam var. Hali hazırdaki tıp literatürü beni iyileştirebilmek için yetersiz kaldığında başıma daha kötü ne gelebilir ki diyerek yenilikçi bilimsel...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir