Tahlil Analiz Aracı (Çok Yakında)

Bundan birkaç yıl önce oldukça hastaydım. Hasta olduğum zamanlarda hastaneye gidip yaptırabildiğim kadar kan tahlili yaptırmaya ve kendimdeki sorunları görmeye çalışırdım. Bu şekilde iyileşebileceğime inanırdım.

Her seferinde tahlillerimin normal olduğu ve benim de oldukça sağlıklı olduğum iddia ediliyordu lakin ben hiç öyle hissetmiyordum.

Bu dönemlerde kendimi çok yorgun hissediyor, sürekli uyumak istiyordum. Zaman zaman baş dönmeleri yaşıyor, günde 30-40 kez hapşırıyor ve tekrarlayan kas ağrılarına maruz kalıyordum.

Ama en kötüsü kafamın içerisinde sürekli olarak çıkan sivilceler yüzünden kafamın bu halde görünmesi ve de koltuk altlarımda çıkan HS lezyonları yüzünden çektiğim acılardı.

Bunlara ek olarak yaşadığım bağırsak iltihabı, nefes darlığı ve Hashimoto Tiroidinden hiç bahsetmiyorum bile.

Madem bütün tahlillerim normaldi o zaman ben neden bu kadar acı çekiyordum ki !

Bu soru kafamı oldukça uzun bir süre meşgul etti. Hastalıklarım hakkında çok fazla araştırma yaptım ve sonunda gördüm ki benim tahlillerim aslında normal değilmiş !

Daha doğrusu optimal değilmiş !

Optimal ve normal birbirlerinden farklı şeylerdir. Aslında normal labarotuvar testleri genellikle bir popülasyondaki insanların %95’inin içerisinde bulunduğu sonuçları size gösterir.

Bu yüzden test sonuçlarınız normal aralıklarda olsa bile hala hasta olabilirsiniz.

Optimal test aralıkları ise sağlıklı insanlar üzerinde yapılan geniş çaplı çalışmalar ile o test sonuçlarının insanları daha uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşamasına sebep olduğu kanıtlanan bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilir.

Basit bir örnek vermek gerekirse Triglisirid değerleri için normal aralık 150 mg/dL’dir.

Ancak birçok bilimsel çalışma 90 mg/dl Triglisirid değerlerine sahip insanların çok daha sağlıklı olduğunu, hastalık risklerinin azaldığını ve daha uzun yaşadıklarını bildirmektedir. [ 1 , 2 , 3 , 4 ]

Dolayısı ile böyle bir tahlillde normal sonucuna dayanarak kendinizin sağlıklı olduğunuza inanırsanız sadece kendinizi kandırmış olursunuz.

Optimal Aralıklarınızı Görün

Mustafa Aydın olarak bu sorunu fark ettiğim, kendi üzerimde deneyip gözlemlediğim ve sonuçlarını deneyim edebildiğim için bunun ne denli büyük bir fark yarattığını anlayabiliyorum. Bu yüzden SelfSağlık’ı kurdum ve şu anda Tahlil Analiz Aracı’nı geliştirmeye devam ediyoruz.

Bu araç sayesinde insanların kendi sonuçlarını veritabanımıza yükledikten sonra kendileri için optimal aralıkları görebilecekleri bir sistem oluşturuyoruz.

Peki bu neden bu kadar uzun sürüyor ?

Çünkü optimal değer aralıkları 10 saniye içerisinde söyleyebileceğiniz kadar basit değildirler !

Bir erkek için farklı optimal değer aralıkları varken bir kadın için daha farklı optimal değer aralıkları vardır.

Daha ilginç olanı insanların yaşları değiştikçe bile optimal değer aralıkları değişkenlik gösterir. Bu yüzden bilgisayar sistemimizi sizin yaşınızı, boyunuzu, kilonuzu, cinsiyetinizi, ve diğer tahlillerinizi dahil ederek en doğru sonuçları verebilecek bir şekilde programlamaya çalışıyoruz.

Bununla birlikte eğer bir test sonucunuz düşükse veya yüksekse o test sonucunuzun neden düşük veya yüksek olduğu hakkında bilimsel kanıtları ile aradığınız bütün bilgileri bulabilir ve ekstra olarak o tahlil sonucunu düşürüp yükseltecek yöntemler hakkında da bilgi alabileceğiniz bir kütüphane oluşturuyoruz.

Yapay Zeka ?

Gelelim en heyecan verici kısım olan yapay zeka önerilerine. Her bir tahlil sayfasına önerileriniz adında bir bölüm ekliyoruz. Bu bölüm spesifik olarak algoritmamızın sizin tahlil sonuçlarınızı inceledikten sonra sizin için verdiği önerilerden oluşuyor.

Peki bu öneriler nasıl seçiliyor ?

İşte olayın en heyecan verici kısmı tam olarak burada başlıyor.

Örneğin bir hastada düşük B12 ve Çinko olduğunu düşünelim. Bilgisayar sistemimiz bunu oldukça kolay bir şekilde algılayabiliyor. Ve hastanın bu değerlerini yükseltebilmesi için gerekli olan bütün yaşam tarzı önerilerini hastanın önüne getirmeye başlıyor.

Lakin bunu yaparken bir filtre kullanıyoruz. Örneğin aynı hastada aynı zamanda yüksek kolesterol olduğunu düşünelim. Bu durumda bu hastaya sakatat (ciğer, böbrek, beyin) yemesine tavsiye etmek hastanın kolesterol değerlerini artıracağı için bir yeri yaparken başka bir yere zarar verecek. Bilgisayar sistemimiz bunu algılayabiliyor ve ona göre bir karar veriyor.

Ya da farklı bir senaryo düşünelim.

Herşeyi doğru yapmasına rağmen bir türlü düşmeyen insülin direncine sahip bir hastanın tahlillerini incelerken bilgisayar sistemimiz hastanın yaşadığı şehirdeki hava kirliliği değerlerini hesaplayıp, hastanın insülin direncine bunun ne kadar etki edebileceğini öngörebiliyor.

Belki çok ekstrem bir örnek olacak ama kendinden büyük bir abiye sahip olan küçük çocukların daha düşük alerjik rinit/astım ve otoimmün hastalıklar yaşamasından ötürü bu tarz durumlardaki bağırsak flora değişiklerini bile öngerebilecek bir algoritmamız var.

Ya da Homosistein tahlilini düşünün, normal şartlarda yüksek değerler birçok hastalık riskinde (kalp, otoimmün, inflamasyon) artış anlamına gelir. Lakin homosistein değerlerinin vitamin takviyeleri ile düşürülmesi bu hastalık risklerini özellikle de kalp hastalığı riskini azaltmıyor. Biz ise bu olasılıkları bile göz önünde bulundurarak kardiyovasküler profilinizi hesaplıyoruz.

En basit test sonucunuz için bile bir insanın aylarca çalışsa hesaplayamayacağı kadar çok olasılığı ve matematiksel işlemi sadece birkaç saniye içerisinde gerçekleştirebilecek bir algoritma geliştirmeye çalışıyoruz.

Dürüst olmak gerekirse şu anda bile oldukça iyi çalışıyor.

Ama yine de insanların kullanımına sunmadan önce gözden geçirmemiz gereken bazı yerler var.

Bu düzenlemeleri elimizden geldiğince hızlı bir şekilde yaparak ürünü piyasaya çıkartmak için heycanlanıyorum.

Takipte kalın…

Mustafa Aydın
Yanlız ve çaresiz olmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bu yüzden bu dünyada başka hiç bir insanın yanlız ve çaresiz hissetmesini istemiyorum.

Son Makaleler

Sigaranın Zararları (Bilimsel Kanıtları İle)

1920'li yıllardan itibaren bilim adamları ve doktorlar sigarayı çeşitli hastalıklar ile ilişkilendiriyorlar. Araştırmacılar, sigara içmenin kanser , kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kalp hastalığı , IQ'da düşüş , erken yaşlanma ( saç dökülmesi de dahil...

Neden Daha Fazla Doktor Yetiştirmemize Rağmen Daha Çok Hasta Oluyoruz !

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle sağlığın nasıl üretilebileceğinden bahsetmem gerekiyor. Öncelikle konu sağlık veya başka bir şey olsun, iktisadi olarak eğer bir şey...

Neden Hergün 42 Farklı Takviye Kullanıyorum !

Deli değilim ! Mantıklı bir açıklamam var. Hali hazırdaki tıp literatürü beni iyileştirebilmek için yetersiz kaldığında başıma daha kötü ne gelebilir ki diyerek yenilikçi bilimsel...

2 YORUMLAR

  1. Mustafa bey merhabalar ,

    Hs hastalığımı kendim teşhis koydum . Hs hastalığının teşhisini 5. Doktor koyabildi . Sizin makalelerinizi okudum ve inanılmaz iyi geldi. Yaralarım bitmedi fakat kısmen iyileşti . Sizden ricam bu sisteminiz oturana kadar telegram grubu kurup yardımcı olmanız. Ben ve arkadaşlarımda selfsaglik.com u herkese tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Yoğun olduğunuz belli fakat herkes sizin kadar zeki ve hırslı değil . Depresyondayım ve tek umudum siz kaldınız . Sağlık sistemine hiç güvenim kalmadı . Teşekkür ederim size umarım bu işte de başarılı olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir