LLLT Nedir – Ne İşe Yarar ?

Düşük seviyeli lazer tedavisi uygulandığı her yerde ağrıyı, acıyı ve inflamasyonu azaltır. Ucuz, faydalı ve bir o kadar etkili bir yöntemdir. Buna rağmen tıp literatürü tarafından değeri henüz anlaşılamamış ve birçok doktorun varlığından bile haberdar olmadığı bir teknolojidir. Bu makalede LLLT’nin ne olduğunu, hangi hastalıkları iyileştirebildiğini, nasıl çalıştığını ve potansiyel risklerini öğrenebilirsiniz.

LLLT Nedir | Faydaları Nelerdir ?

LLLT bir çeşit ışık terapisidir. Farklı dalga boylarında ışık uygulanmasına dayalı, metabolik aktiviteyi uyaran ve inflamasyonu ve hücre ölümünü engelleyen bir tedavidir.

LLLT aslında 1967 yılında bulunmuş oldukça eski bir teknolojidir [ 1 ]. Lakin ne yazık ki hala daha sağlık sektörü tarafından yeterince iyi anlaşılabilmiş bir teknoloji değil.

Bu konu beni oldukça rahatsız ediyor çünkü LLLT hakkındaki bilimsel literatür artık yeteri kadar olgunlaşmış durumda. Otizm’den, tip 1 diyabete kadar birçok hastalıkta bu tedaviyi denemişiz ve birçok çalışmada oldukça olumlu sonuçlar almışız. (ASLINDA HARİKA SONUÇLAR, HATTA ÇIĞIR AÇICI)

Gelin bu araştırmalara birlikte bakalım ve bilimsel literatürü birlikte gözden geçirelim.

 1. Genel olarak LLLT, uygulandığı her yerde inflamasyonu azaltır [ 1 ].
 2. Yara iyileşmesi/Doku büyümesi ve onarımı [ 3 ]
 3. Çeşitli sendromlarda ağrının giderilmesi [ 2 , 5 , 6 ]
 4. Sırt ağrısı [ 9 ], boyun ağrısı [ 10 ]
 5. Kırıklar [ 20 ]
 6. Performans, yorgunluk ve onarım için kas dokusu [ 38 , 39 ]
 7. Omurilik yaralanması [ 40 ]
 8. Fibromiyalji [ 23 ]
 9. Otoimmün hastalıklar (genel olarak) [ 409 ]
 10. Hidradenitis Suppuarativa [ 400 , 401]
 11. Otoimmün Tiroid Hastalıkları / Hashimoto [ 402 , 403 , 404 , 405 , 406 ] (Belkide artık bu hastalığın tedavisini bulmuşuzdur)
 12. Romatoid Artrit [ 407 , 408 , 409 ]
 13. Multiple Skleroz [ 410 ]
 14. Sedef Hastalığı [ 411 , 412 ]
 15. Vitiligo [ 413 ]
 16. Yanıklar [ 48 , 49 ]
 17. Metabolik Sendrom /Lipit Profilini İyileştirme [ 416 ]
 18. Kilo Kaybı 53 ]
 19. Tip 2 Diyabet [ 415 ]
 20. Tip 1 Diyabet [ 414 ] (Harvard üniversitesinde yapılan tek kelime ile İNANILMAZ bir araştırma. Lakin ne yazık ki 2009 yılında yapılan bu araştırmayı hiçbir dergide göremiyorum. Neden olduğunu bilmediğim bir şekilde konu hakkında daha detaylı ve kapsamlı çalışmalar da yapılmıyor. ☹️)
 21. Crohn ve Ülseratif Kolit gibi otoimmün rahatsızlıklara da yardımcı olabilir. Lakin Dr Hamblin bunun muhtemelen bağırsaklara ulaşamayacağını söylüyor. (Yine de vücudun farklı bölgelerinde kullanarak (beyin ve timus gibi) olumlu sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum)
 22. Astım [ 417 ]
 23. Akciğer iltihabı [ 61 ], KOAH [ 62 ]
 24. Alerjik Rinit / Saman Nezlesi [ 418 ]
 25. Akne [ 17 ]
 26. Saç büyümesi ve erkek tipi kellik16 ] – farklı dalga boyu ve güç gerekir.
 27. Kalp krizi – hasarın iyileşmesini hızlandırır [502 , 500 , 501 ]
 28. Depresyon [ 4 ]
 29. Kaygı [ 4 ]
 30. Travmatik beyin yaralanmaları [ 700 ]
 31. Alzheimer [ 42 , 43 ]
 32. Parkinson [ 41 ]
 33. Makula dejenerasyonu [ 34 ]
 34. Diş onarımı [ 13 , 14 ], ortodontiden kaynaklanan ağrı [ 15 ]
 35. Kemik yoğunluğunun iyileştirmek [ 24 , 25 ]
 36. Testosteronu artırır 26 ] – Hayvan çalışmaları
 37. Karaciğer rejenerasyonunun arttırır [ 27 , 28 ]
 38. Kulak çınlaması gibi işitme sorunları [ 36 ]
 39. Aşil tendonu45 ] ve “tenisçi dirseği” ( dirsek tendinopatisi ) [ 46 ] gibi bağ dokusu/eklemlerdeki yaralanmalar [ 44 ]

LLLT konusunda bu dünyadaki en bilgili kişilerden birisi olan Dr. Michael Hamblin bu teknolojinin ileride yaygınlaşacağını ve her birimizin elinde birer LLLT cihazı olacağını söylüyor. (Kendisi Harvard üniversitesinde profesördür)

LLLT (Fotobiyomodülasyon) Nasıl Çalışır ?

LLLT’yi kullandığınızda vücudunuzda birçok farklı değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklerden bazıları şunları içerir;

 • İnflamasyonu azaltır: Bunu IL-1b, TNF-alfa , IL-6, IL-8 gibi sitokinleri azaltarak yapar [ 800,  2 ]
 • PGE(2), COX2 seviyelerini azaltır [ 801 , 2 ]
 • Doğal antioksidanlarımızı artırır [ 802 , 803 , 602 ]
 • Nöronlardaki serbest radikalleri ve oksidatif stresi azaltır [ 802 , 803 , 71 ]
 • Aslına bakacak olursak LLLT normal nöronlarda, oksidatif stresi/ROS’u arttırmasına rağmen, oksidatif stres altındaki hücrelerde, yüksek ROS seviyelerini azaltıyor ve kortikal nöronları ölümden korudu. İlginç bir durum ve kesinliikle daha fazla araştırmayı hak ediyor [ 71 ].
 • Beyin Hipoksisi ile indüklenebilir faktörleri (HIF-1α) ve VEGF’yi artırır [ 74 ].
 • Kök hücreleri artırır [ 75 , 76 , 77 ]
 • Sinir büyüme faktörünü (NGF) artırır [ 1 ]
 • Beyin kaynaklı nörotrofik faktörü ( BDNF ) artırır [ 1 ]
 • Nörotrofin-3 (NT-3) artırır [ 1 ]
 • IGF-1 artırır [ 39 , 78 ]
 • PDGF, FGF2’yi artırır [ 72 ]
 • TGF-b artırır [ 600 ]
 • Beyindeki Amiloid-Beta seviyelerini düşürür. (Bu proteinin yüksek seviyeleri Alzheimer hastalığı ile ilişkilidir.)
 • Vücudumuzdaki doğal opioidleri artırır [ 88 ].
 • ATP üretimini artırır [ 77 ]
 • Mitokondri sayısını artırır [ 79 ]
 • DNA ve RNA sentezini destekler [ 77 ]
 • Mitokondriyal oksijen kullanımının arttırılmasında rol oynayan bir enzimin (sitokrom oksidaz) fotostimülasyonu (ışıkla uyarılması) yoluyla nöronal mitokondriyal metabolizmayı artırır [ 80 ] ve mitokondriyal membran potansiyelini arttırır [ 72 ]
 • Kan akışını ve dolaşımını artırır [ 830 ]
 • Isı şoku proteinlerini artırır [ 72 ]
 • Mast hücre degranülasyonunu uyarır [ 72 ]
 • Hücre dışı matriks bileşenlerini değiştirir [ 72 ]
 • Daha fazla membran stabilitesi ve nöronal uyarılabilirliği geçici olarak azalttığı gösterilen depolarizasyona direnç sayesinde nöron ölümünü önler [ 83 ]
 • Hücre ölümünü önler [ 84 ]
 • Nf-kb [ 85 ], AP-1 ve CREB [ 42 ] transkripsiyon faktörlerini artırarak beyindeki genlerin ekspresyonunu artırır . Transkripsiyon faktörleri, DNA’ya bağlanan, büyümeyi ve onarımı destekleyen proteinlerdir. 
 • Antioksidan gen olan MnSOD’un (Nf-kB’den sonra en çok eksprese edilen ikinci gen) ekspresyonunu artırır [ 86 , 87 ].

Tek kelime ile harika öyle değil mi ?

Uzun zamandan beri kendime şu soruyu sorup duruyorum.

Eğer LLLT bu kadar harika bir tedavi seçeneğiyse neden 1960’lı yıllardan beri biz bunu yaygınlaştırıp insanlar üzerinde kullanmadık.

Biz bu teknolojiyi son 10 yılda bulmuş olsaydık bu durumu kabul edebilirdim. Lakin biz bu teknolojiyi 60 sene önce bulmuşuz (bırakın beni benim annem-babam o yıllarda doğmamıştı).

Ve bugün ben hastalıklarımdan dolayı oldukça acı çeker bir haldeyken kimse bana böyle bir tedavinin olduğundan bile bahsetmedi.

Bunların yerine beni gerçekte iyileştirmeyen, sadece semptomlarımı baskılayan ve onbinlerce TL fiyatı olan immün baskılayıcı ilaçları önüme koydular. Oysaki fiyatları 50 bin TL’nin üzerindeki o immün baskılayıcı ilaçların birçoğunu 2000’li tarihlerde bulduk.

Neden daha iyi, daha ucuz, ve muhtemelen daha sağlıklı bir tedavi yöntemimiz varken, onu kullanmamak ve denememek için bu kadar inat ediyoruz gerçekten bilmiyorum.

Kendimde bir hasta olduğum için benim gibi insanların neler yaşadıklarını çok iyi biliyorum. Yanlızlık ve çaresizlik duygusunu hatta intihar düşüncelerini bile daha önce defalarca yaşadım. Bu yüzden dünyayı değiştirmek istiyorum. Benim gibi hiçbir insan evladı çaresiz ve tek başına kalmasın istiyorum.

Bu yüzden bu aleti bulduğum anda 14 farklı doktora mail atarak durumumu anlatmak ve bu süreçteki iyileşme sürecimi takip etmesi hatta mümkünse konu hakkında bir araştırma bile yayınlaması için teklif sundum. Kendim denek olacaktım ve başka hiçbir şey istemiyordum. Ama ne yazık ki o maillerden bir tanesine bile geri dönüş alamadım.

Üzücü ama gerçek.

Olası Yan Etkiler ve Güvenlik

Hiçbir insan çalışması on yıllardır devam etmediği için bu aletin güvenlik profiline dair ne yazık ki henüz bir bilgimiz yok. Sadece çalışma mekanizmaları üzerinden tahminde bulunabiliriz.

Potansiyel Pozitifler

 • Genel olarak inflamasyon problemlerinizi çözdüğü ve antioksidan kapasitelerinizi artırdığı için sağlıklı olduğu ve hücrelerinizi hasara karşı koruyacağını söyleyebiliriz.
 • Bilişsel işlevi desteklemesi ve zekayı veya üretkenliği artırması muhtemel
 • Neredeyse bütün Otoimmün hastalıklara yardımcı olacaktır
 • Otizm’e yardımcı olabilir.
 • Yaşlanma karşıtı etkiler sergilemesi muhtemel
 • Kullanıldığı yerdeki olası sorunları gidererek organların yenilenmesini ve daha efektif çalışmasını sağlayabilir.

Potansiyel Negatifler

 • Herşeyden önce aşırı kullanım zararlı olacaktır.
 • LLLT kanser ile alakalı birçok sitokin ve transkripsiyon faktörlerini artırır. Bunun kanser riskinizi artırması lazım. Her ne kadar bu konuda dünyaca saygın bir kişi olan Dr Hamblin LLLT’nin kansere sebep olması gibi bir ihtimalin olmadığını söylese de şüpheciliğin her zaman iyi olduğu kanaatindeyim.

Herşeyden önce eğer ailenizde kanser geçmişi olan birisi varsa LLLT kullanmak ekstra bir risk olacaktır. Ve kişisel olarak konuşacak olursam ben bu riski almazdım.

Sonuç olarak insan sağlığı söz konusu olduğunda her şey gri bir tona sahiptir ve değiş tokuştan ibarettir.

Mustafa Aydın
Yanlız ve çaresiz olmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bu yüzden bu dünyada başka hiç bir insanın yanlız ve çaresiz hissetmesini istemiyorum.

Son Makaleler

Sigaranın Zararları (Bilimsel Kanıtları İle)

1920'li yıllardan itibaren bilim adamları ve doktorlar sigarayı çeşitli hastalıklar ile ilişkilendiriyorlar. Araştırmacılar, sigara içmenin kanser , kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kalp hastalığı , IQ'da düşüş , erken yaşlanma ( saç dökülmesi de dahil...

Neden Daha Fazla Doktor Yetiştirmemize Rağmen Daha Çok Hasta Oluyoruz !

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle sağlığın nasıl üretilebileceğinden bahsetmem gerekiyor. Öncelikle konu sağlık veya başka bir şey olsun, iktisadi olarak eğer bir şey...

Neden Hergün 42 Farklı Takviye Kullanıyorum !

Deli değilim ! Mantıklı bir açıklamam var. Hali hazırdaki tıp literatürü beni iyileştirebilmek için yetersiz kaldığında başıma daha kötü ne gelebilir ki diyerek yenilikçi bilimsel...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir