Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi)

Hidradenitis Suppurativa (Acne İnversa) her iki koltuk altı, göğüs altları, boyun, kasıklar, bacakların birbirine sürten yüzü ve anogenital bölge gibi özellikle yağ ve ter bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde görülen iltihaplı bir deri hastalığıdır. Halk arasında “köpek memesi” adıyla da bilinir.

HS hastalar için oldukça acı verici (kendimden biliyorum), güçten düşürücü, utanç verici, sosyal izolasyona ve depresyona sebep olabilen bir rahatsızlıktır. [ 1 , 2 , 3 ]

Hastalık hakkında ağrı ve acıyı dindirebilmek için kılavuzlar önerilse de [ 4 ] malesef bunlar yeteri kadar başarılı olamamaktadır.

Hastalık genellikle 20’li yaşlarda ortaya çıkar ve ömür boyu tekrar eder.

HS birçok komorbidite ile ilişkilidir ve çoğu zaman bu komorbiditelerin tedavi edilmesi HS hastalığını da iyileştirebilmektedir.

Genel olarak HS hastalığının tek bir sebebi olmadığı ve bu hastalığın vücudunuzdaki inflamasyonun sonucu olarak oluştuğunu anlayabilmek önemlidir.

Hidradenitis Suppurativa’nın Zararları

 • 22.468 HS hastası üzerinde yapılan bir çalışmada HS hastalarının normal popülasyondaki insanlara göre önemli ölçüde artmış bir kanser riskine sahip olduğu bulundu [5].
 • 4.379 HS hastası üzerinde yapılan bir çalışmada HS hastalarının ömürlerinin normal popülasyondaki insanlara göre 15 yıl daha kısa olduğu bulundu. En önemli iki ölüm nedeni kardiyovasküler rahatsızlıklar ve kanserdi [6].
 • 2023 yılında yapılan başka bir çalışmada HS hastalarının tüm nedenlere bağlı ölüm oranı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 2.48 kat daha yüksekti (bu gerçekten çok yüksek bir rakam) [7]
 • Yapılan bir araştırma Hidradenitis Suppuarativa hastalarının intihar riskini 1000 kişide 0.29 olarak buldu. Kontrol grubunda bu oran 0.14’tü [8].
 • Cinsel işlevi ölçmek üzere yapılan bir bilimsel çalışmada hem erkek hemde kadın HS hastaları kontrollere göre önemli derecede yüksek cinsel işlev bozukluğu gösterdi [9 , 10]. (Erken boşalma, cinsel isteksizlik, sertleşme problemleri vs)
 • 2021 yılında yapılan başka bir çalışma HS hastalarının erkek/kadın farketmeksizin ciddi anlamda kısırlık riski olduğunu ortaya koydu [10].
 • Yapılan bir çalışma Hidradenitis Suppurativa hastalarının nabızlarının normal popülasyondaki insanlardan %15 daha hızlı olduğunu buldu [11]. (Dünyanın birçok yerinde yapılan araştırmalar daha yüksek nabız oranlarının daha kısa bir yaşam ömrü ile ilişkili olduğunu gösteriyor.)

Hidradenitis Suppurativa’nın Sebepleri

Sebep
Etki
Kanıt
Obezite
2
[ 12 ]
Sıgara Tüketimi
2
[ 13 ]
Alkol Tüketimi
2
[ 14 ]
Metabolik Sendrom (İnsülin Direnci)
2
[ 15 ]
Lektinler (Sadece Duyarlı Kişilerde)
2
[ 16 ]
Yüksek Kalorili Beslenmek
2
[ 17 , 18 ]
Egzersiz Eksikliği
2
[ 19 ]
Düzensiz Uyku Saatleri
2
[ 20 ]
Düşük D Vitamini Seviyeleri
2
[ 21 , 22 ]
Yüksek Homosistein Seviyeleri
2
[ 23 ]
Yeteri Kadar Sebze ve Meyve Tüketmemek
2
[ 24 ]
Düşük Çinko Seviyeleri
2
[ 25 ]
Düşük B12 ve Folat Seviyeleri
2
[ 26 , 27 ]

Yukarıdaki listeye ek olarak, tip1/2 diyabet, insülin direnci, düşük adiponektin, yüksek sedimantasyon oranları, bütün otoimmün hastalıklar, alerjiler vb durumlarda HS ile birlikte var olan ciddi komorbiditeler arasında yer almaktadır.

Hidradenitis Suppurativa Tedavi Seçenekleri

Yöntem
Etki
Kanıt
İdeal Kiloya Ulaşmak
[ 28 , 29 ]
Şekerden ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmak
2
[ 30 , 31 ]
Sıgarayı Bırakmak
[ 32 ]
Alkolü Bırakmak
[ 33 ]
Lektin Diyeti
[ 34 ]
Egzersiz Yapmak
[ 35 ]
Daha Fazla Meyve ve Sebze Tüketmek
[ 36 ]
Akdeniz Diyeti
[ 37 ]
Myo-Inositol Takviyesi
[ 38 ]
D vitamini takviyesi
[ 39 ]
Çinko takviyesi
[ 40 ]
B12 takviyesi
2
[ 41 ]
Folik Asit Takviyesi
2
[ 42 ]
A vitamini takviyesi
2
[ 43 , 44 ]
Oral Antibiyotikler
2
[ 45 ]
Antibiyotik içeren kremler
2
[ 46 ]

Hidradenitis Suppurativa’ya Ne İyi Gelir

 • Her şeyden önce bu hastalığın en önemli komorbiditesinin insülin direnci olduğunu birçok çalışmada %80’in üzerinde bir bağlantı bulunduğunu anlamanız gerek. İnsülin duyarlılığını artırıp metabolik profili iyileştirecek birçok yöntem HS hastalarına yardımcı olacaktır.
 • Hastalığın bir diğer önemli sebebi ise sıgara içmektir. Sıgarayı bırakmadan HS hastalığından kurtulmayı düşünüyorsanız, gölde yoğurt mayalamayı da deneyebilirsiniz. Belki işe yarar ? (Şaka bir tarafa sıgara çok ama çok zararlıdır, sizin daha erken ölmenize sebebiyet vermesini geçtim, spermlerinizi ve doğurganlığınızı etkiler, cinsel performansınızı azaltır, cinsellikten daha az zevk almanıza sebep olur, sıgara içtiğinizde spremlerinize zarar verirsiniz ve bu sayede çocuğunuz sıgara içmese bile onun ileride kanser veya otoimmün hastalıklara yakalanma riskini muhtemelen artırmış olursunuz [69], sıgara içtiğinizde daha sinirli ve mutsuz bir insan olursunuz [72], sıgara için insanların beyinleri içmeyen insanlara göre daha küçüktür [70] , ayrıca sıgara içen insanlar IQ testlerinde içmeyenlerden daha düşük puan alıyor gibi gözüküyorlar [71].)
 • Hastalık hakkında bilmeniz gereken bir diğer konu ise kalori dengesidir. Eğer bir gün içerisinde 2500 kalori yakıyorsanız 2500 kalori almalısınız. Eğer yaktığınızdan fazla kalori alırsanız mTOR’u aktive ederek bağışıklık hücrelerinizin kendi dokularınıza saldırmasını sağlarsınız.

Yukarıda anlattıklarım genel olarak en önemli sebeplerdir, bunun haricinde ufak ölçekli bilimsel çalışmalarda hastalığın şiddetini azaltacak ve semptomları iyileştirecek bazı yöntemler bulunmuştur.

 • Oxford üniversitesinde yapılan bir çalışmada HS hastalarına yüksek dozda B12 vitamini verilmiş. Araştırmada hastaların başlangıçtaki B12 vitaminlerinin düşük olmamasına rağmen hastalara verilen yüksek dozda B12 vitamininin bazı hastalara yardımcı olabildiği gösterilmiş41 ].
 • Küçük çaplı iki farklı çalışmada ise Hidadenitis Suppurativa hastalarına çeşitli dozlarda çinko takviyesi vermenin hastalarda orta düzeyde iyileşme sağladığı bulunmuş25 , 40 ].
 • Başka bir çalışma myo-ınositol + folik asit takviyesinin hastalığın şiddetini iyileştirmede olumlu sonuçlar gösterdiği bulunmuş [ 38 ].
 • Kapsamlı başka bir araştırma ise HS hastalarında akdeniz diyeti + fiziksel aktiviteyi bir tedavi seçeneği olarak araştırdı. Araştırmanın sonucunda bu diyete ve egzersiz programına sadık kalan katılımcıların hastalıkları önemli ölçüde iyileşti [ 37 ].
 • Farklı bir çalışma lektin duyarlılığı olan insanlarda lektin diyeti uygulamanın hastalık aktivitesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu buldu34 ].

Potansiyel Tedaviler (İleri Düzey Bilgi)

Hidradenitis Suppurativa inflamatuar bir deri hastalığıdır. Dolayısı ile inflamasyonu azaltacak birçok yöntemin bu hastalığın şiddetini azaltacaktır.

Genel olarak aşağıdaki inflamatuar sitokinleri engellemek/baskılamak

Bunun haricinde anti-inflamatuar sitokinleri ise artırmak mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Eğer bilimsel literatürü detaylı bir şekilde incelerseniz HS hastalarında yukarıda bahsi geçen inflamatuar sitokinlerin yüksek olduğunu [47 , 48 , 49 , 50 , 51 , 52 , 53 , 54 , 55 , 56 , 57 , 58 ] , bununla birlikte yine yukarıda bahsi geçen anti-inflamatuar sitokinlerin ve düzenleyici T hücrelerinin daha düşük sayıda olduklarını görebilirsiniz [ 59 , 60 , 61 ].

Bununla birlikte HS hastalığında mTORC1 aktivitesi de oldukça önemli bir yere sahiptir. Dürüst olmak gerekirse insanların büyük bölümün Hidradenitis Suppurativa hastalığına yakalanmasının en önemli sebebinin aşırı aktif mTOR olduğunu düşünüyorum. Literatürdeki bilgilerde bu konuda beni doğruluyor. [ 62 , 63 ]

mTOR’un aktifleşmesi T hücrelerinin enerji alma şekillerini değiştirerek bağışıklık sisteminizi düzenleyen/sakinleştiren Treg hücreleri yerine bağışıklık sisteminizin kendi doku ve organlarına saldırmasını sağlayan Th17 hücreleri üretmenizi sağlar. Dolayısı ile eğer mTOR’u engelleyebilirsek potansiyel olarak daha fazla Treg hücresi üretebiliriz. Lakin mTOR’u sürekli olarak engellemenin iyi olmadığını ve bu yüzden en mantıklı seçeneğin aralıklı mTOR döngüsüne sahip olmak gerektiğini unutmamak gerek.

Bununla birlikte AMPK aktivasyonu da dolaylı yollardan mTOR’u inhübe edebilir. Metformin gibi ilaçların HS hastaları üzerinde denendiğini ve olumlu sonuçlar alındığını biliyoruz.

Metformin bir AMPK aktivatörüdür ve oldukça sağlıklı bir ilaçtır. Bununla birlikte berberin, alfa-lipoik asit, EGCG, Curcumin, Quercetin, Carnitine, Ginseng, Tarçın, Koenzim-Q10, Zeytin Yaprağı ekstresi, balık yağı gibi birçok takviye de benzer bir şekilde çalışır. (Hepsini tek-tek denedim ve hepsi bende işe yaradı)

Yani aslında daha basit bir dil kullanmak gerekirse HS hastalarının %80 belkide %90’ının en önemli sebebi insülin hormonudur. Dolayısı ile tedavi planlamasında öncelikle doktorunuzun sizdeki insülin hormonunu ölçmesi ve yüksek bir insülin hormonuna sahipseniz neden yüksek seviyelere sahip olduğunuzu araştırıp altta yatan kök problemlerinizi çözmesi gerekir.

Her fırsatta söylediğim ve söylemekten bıkmadığım bir söz vardır.

Eğer bir kişi hastaysa vücudundaki bazı belirteçler farklıdır. Bu yüzden bu hasta insanı iyileştirebilmek için öncelikle o biyobelirteçlerin bulunması, sonrasında bu değerlerin neden düşük veya yüksek olduğunun kök sebeplerinin araştırılması ve en sonda o değerleri normal aralıklara getirmek için bir tedavi planının oluşturulması gerekir.

Benim dinlenme anında dakika/103bpm nabız değerim vardı. 10 puanın üzerinde bir Homa-IR değerim ve muhtelen normal insanlardan çok daha düşük oksitosin değerlerine sahiptim. Adiponektin seviyelerim normal insanların 4’te 1’i kadar, TGF-beta seviyelerim normal insanlardan 3 kat daha düşük, her iki immün profili de Th1/Th2 normal bir insandan 20 kat daha şiddetli kullandığım ve Homosistein değerlerim normal insanlardan 4 kat daha yüksek olduğu,

Ve tüm bunların hepsi çok basit test ve tetkikler ile rahatlıkla görülebilecek olduğu halde hastalıklarımdan dolayı acı çektiğim dönemlerde gittiğim hiçbir doktor kamu/özel fark etmeksizin bende bu tahlillere bakmak istemedi. (İşin üzücü tarafı ben söylediğim halde bakılmadı. Şeker konusunda sorunum var dedim, sizin yaşınızda insülin direnci olmaz zaten denildi. Keşke önce tahlilime bakıp ondan sonra olup olmadığına karar verseydik. Keşke…..)

Nabzımın dakikada 103 kere attığını bile kendim fark ettim. İşte bu gerçekten üzücü.


Yanlız ve çaresiz olmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bu yüzden bütün bunları yapıyorum. Bu dünya üzerinde başka hiçkimsenin benim gibi tek başına kendi kaderine terk edilmesini istemiyorum.

Aşağıya potansiyel olarak işe yaraması gereken birçok yol bırakıyorum. Konuya ilgi duyuyorsanız ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek istiyorsanız bu konuları araştırabilirsiniz.

Bunlara ek olarak aşağıdaki yöntemlerde teoride işe yaramalıdır.

 • Ketozise girmek (Vücudunuzun doğal antioksidan kapasitesini inanılmaz düzeylerde artırabilir)
 • PPAR delta aktivasyonu
 • PPARgamma aktivasyonu
 • Dendritik Hücreler (-)
 • STAT3 (-) [69]
 • STAT1 (-) [91]
 • HDAC (-) [125]
 • IDO (+) [126]
 • RORyt (-)
 • Foxp3 (+)
 • TGF-b (Duruma göre değişir. Düşükse yükseltmek, yüksekse düşürmek gerekir)
 • NF-kB (-) [67]
Mustafa Aydın
Yanlız ve çaresiz olmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bu yüzden bu dünyada başka hiç bir insanın yanlız ve çaresiz hissetmesini istemiyorum.

Son Makaleler

Sigaranın Zararları (Bilimsel Kanıtları İle)

1920'li yıllardan itibaren bilim adamları ve doktorlar sigarayı çeşitli hastalıklar ile ilişkilendiriyorlar. Araştırmacılar, sigara içmenin kanser , kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kalp hastalığı , IQ'da düşüş , erken yaşlanma ( saç dökülmesi de dahil...

Neden Daha Fazla Doktor Yetiştirmemize Rağmen Daha Çok Hasta Oluyoruz !

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle sağlığın nasıl üretilebileceğinden bahsetmem gerekiyor. Öncelikle konu sağlık veya başka bir şey olsun, iktisadi olarak eğer bir şey...

Neden Hergün 42 Farklı Takviye Kullanıyorum !

Deli değilim ! Mantıklı bir açıklamam var. Hali hazırdaki tıp literatürü beni iyileştirebilmek için yetersiz kaldığında başıma daha kötü ne gelebilir ki diyerek yenilikçi bilimsel...

2 YORUMLAR

 1. Sizi youtube videolarınız araclığı ile keşfettim ve tek kelime ile hayran kaldım. Yıllardır HS hastasıyım gitmediğim doktor, kullanmadığım ilaç kalmadı ama hiçbir doktorun bu hastalığın ne olduğu hakkında zerre bir fikri yok. Hepsi robot gibi aynı şeyleri söyleyip duruyor.

  Cidden söylüyorum, çok fazla araştırma yaptım ama sizin gibisine denk gelmedim. Konuyu o kadar detaylı bir şekilde anlatmışsınız ki sürekli olarak buraya geri dönüp yanlış yaptığım bir şey varmı diye kontrol ediyorum.

  Kendim ve bu hastalıktan müzdarip olan herkes adına teşekkür ederim.

 2. Bu hastalık hakkında eskiden bu kadar fazla içerik bulabilmek mümkün değildi. Şimdi sayenizde çok fazla bilgi var ama benim bir türlü anlamadığım bir konu var.

  Hem youtube videolarınızda hemde burada sürekli insülinden bahsetmişsiniz. Ki bence de çok haklısınız. Ne zaman alevlenme alsam ya kola gibi şekerli içecekleri ya da kuruyemiş gibi yiyecekler yediğimde alevlenme alıyorum. Buna rağmen geçmişime söyle bir bakıyorumda gittiğim hiçbir doktorun bende insülin direncine bakmadığını görüyorum. Hatta sizi keşfettikten sonra sırf bu konuyu öğrenebilmek için bir dermatoloji doktoruna gittim ve kendisine bu olayları anlattığımda doktor bana “sizin yaşınızda insülin direnci olmaz zaten” diyerek geçiştirdi.

  Sormak istediğim konu şu, sizde youtube videolarınızda kendinizi tek başınıza iyileştirmek zorunda kaldığınızdan bahsetmiştiniz, neden böyle oluyor. Yani hepimiz aynı sebeplerden alevleniyorsak neden hiçbir doktor bunu düzeltmek ile uğraşmak yerine antibiyotik verip gönderiyor.

  Hayatımın 3 senesi salakça antibiyotikler kullanıp tekrar-tekrar alevlenerek geçti. Oysaki şekerli yiyecekleri hayatımdan çıkardıktan sonra şu anda çok rahat bir şekilde yaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir